Domů
Komoditní trhy
Cena zkapalněného plynu proudícího do Evropy je nejnižší od srpna 2021, restart terminálu Freeport ji může ještě stlačit
LNG Tanker Alto Acrux
Zdroj: Ken Hodge / Creative Commons / CC BY 2.0

Cena zkapalněného plynu proudícího do Evropy je nejnižší od srpna 2021, restart terminálu Freeport ji může ještě stlačit

Přestože jsou ceny zemního plynu na evropském trhu stále na vyšší úrovni, než tomu bylo před počátkem současné energetické krize, situace na trhu se oproti loňskému roku výrazně zklidnila. K poklesu cen pomohly i nižší ceny zkapalněného zemního plynu (LNG), který od poklesu dodávek plynu z Ruska hraje v zásobování Evropy významnější roli. Další pokles by mohlo přinést plné obnovení provozu amerického terminálu Freeport, který je v odstávce od loňského června.

Ceny zemního plynu na velkoobchodních trzích v Evropě od konce loňského roku klesly již bezmála o polovinu. Na výrazném a rychlém poklesu cen má zásadní vliv relativně mírná zima, stabilní dodávky plynu z Norska a dalších regionů a také především vysoký stav zásob plynu v podzemních zásobnících napříč kontinentem, který bude během léta tlačit dolů poptávku po plynu na jejich opětovné naplnění.

Významným faktorem je rovněž pokles ceny zkapalněného zemního plynu na globálním trhu, jelikož ani Asie během letošní zimy nečelila nijak zásadně chladnému počasí, kvůli kterému by musela o LNG s Evropou ve větší míře soupeřit. Evropa se rovněž díky slabší poptávce v Asii, na které měly podíl i covidové lockdowny v Číně, v loňském roce stala regionem s největším odběrem LNG, přičemž pomyslná první příčka tradičně patřila Asii.

Ceny zemního plynu v Evropě klesaly i navzdory dalšímu poklesu objemu plynu, který proudí do Evropy plynovody z Ruska. Tyto dodávky se v lednu dokonce propadly na historické minimum, kdy bylo pro protistrany ruského Gazpromu zřejmě často výhodnější plyn kupovat levněji na spotovém trhu a snížit odběr v rámci indexovaných dlouhodobých kontraktů.

Z Ruska nicméně do Evropy proudí stále značný objem plynu právě ve zkapalněné podobě, jeho dodávky loni dokonce vzrostly o pětinu. Otázkou zůstává, jak dlouho bude ještě zkapalněný ruský plyn do Evropy proudit, jelikož poslanci Evropského parlamentu na začátku měsíce vyzvali státy EU, aby přijaly úplný zákaz na dovoz fosilních paliv, ale také uranu z Ruska.

Ceny LNG jsou nejnižší od srpna 2021

S blížícím se koncem zimy a postupným poklesem poptávky po plynu napříč globálním trhem klesají i ceny LNG, které je do Evropy dodáváno. Podle odhadů Platts, spadající pod S&P Global Commodity Insights, klesla na začátku tohoto týdne spotová ceny LNG dodávaného do severozápadní Evropy na 14,823 USD/MMBtu, tedy zhruba 47 EUR/MWh. Podle Platts se jedná o nejnižší cenu od 23. srpna 2021, kdy se zkapalněný plyn s dodávkou do terminálů v severozápadní Evropě obchodoval za 14,709 USD/MMBtu.

Kromě nižší poptávky po plynu k poklesu cen LNG částečně pomohlo i obnovení vývozu zkapalněného zemního plynu z amerického terminálu Freeport, který je s roční exportní kapacitou okolo 21 miliard metrů krychlových druhým největším terminálem v zemi. Provoz terminálu přerušil na začátku loňského června požár a prvotní odhady o obnovení provozu se z týdnů posléze protáhly na měsíce.

Pro plné obnovení provozu musí provozovatel terminálu stále získat ještě souhlas tamních regulátorů. Ti prozatím umožnili vývoz LNG již uskladněného v terminálu za účelem uvolnění skladovacích kapacit, aby mohly být opět uvedeny do provozu zkapalňovací linky.

K plnému obnovení provozu terminálu by mohlo dojít v průběhu následujícího měsíce, což by mohlo přinést další tlak na ceny zemního plynu v Evropě. Další pokles cen by však podle švédské banky SEB mohl být omezený, kdy již současné ceny mohou být atraktivní pro některé sektory evropského průmyslu, které v posledních měsících značně omezily svůj provoz a spotřebu zemního plynu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se