Domů
Německo
Německý průmysl naléhá na vládu, aby urychlila rozvoj sítí
Elektrické vedení
Zdroj: Pexels

Německý průmysl naléhá na vládu, aby urychlila rozvoj sítí

Německo sice stále navyšuje instalovaný výkon v obnovitelných zdrojích, v budování potřebných vedení však zaostává. Během úterního setkání s německým ministrem hospodářství tak zástupci tamního průmyslu kladli důraz na rychlejší budování sítí. Nedostatečná kapacita německé přenosové soustavy tak pravidelně vede k omezování výroby obnovitelných zdrojů.

Jedním z těch, kdo volají po rychlejším rozvoji sítí, je podle serveru Montel i Stephan Lowis, výkonný ředitel společnosti EnviaM. Podle něj společnost do své sítě připojuje každý měsíc obnovitelné zdroje o výkonu 200 až 250 MW. Navyšování kapacity sítě však probíhá pomalu.

"Omezujeme výrobu jako šílení. Spočítal jsem to. Objemem omezené výroby bychom dokázali pokrýt spotřebu města Chotěbuz za půl roku. To, co děláme, je šílené. Proto musíme sítě budovat rychleji," řekl Stephan Lowis.

K německým energetickým plánům se vyjádřil i ředitel tamní společnosti LEAG Thorsten Kramer. Podle něj sice vláda předložila dlouho očekávaný plán na vybudování plynových elektráren, nicméně stále není rozhodnuto, kde vyrostou.

"Jsme v energetické transformaci dál, než se ve veřejném prostoru traduje, a to je špatně. Myslím, že někdy musíme klást do popředí pozitivní věci," uvedl Stefan Kapferer, výkonný ředitel provozovatele přenosové soustavy 50Hertz.

Podle Kapferera je však situace lepší než v minulých letech, kdy panovaly obavy ohledně velmi pomalých povolovacích procesů. Nyní jsou podle něj problémy v základních oblastech, jako zajištění potřebných materiálů či pracovníků. Dále podle něj rozvoj soustavy omezuje současná regulace, kdy jsou některá přenosová vedení budována nákladněji jako podzemní kabelová místo nadzemních.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Baton David
29. únor 2024, 10:48

takové slávy kolem výstavby HVDC linky s 2GW přenosovou kapacitou a ono by museli takové linky dokončovat v tempu každý rok aspoň jednu

richie
2. březen 2024, 22:16

myslim, ze to je este pomale tempo .. uz teraz maju deficit (co sa tyka kapacity prenosu sever-juh) takmer 20GW .. a do 2030 chcu postavit na severe dalsich viac ako 30GW novych veternych nahodnych zdrojov

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se