RTE: Obnovitelné zdroje a modernizace přenosové soustavy si vyžádají desítky miliard eur

DomůPřenos elektřinyRTE: Obnovitelné zdroje a modernizace přenosové soustavy si vyžádají desítky miliard eur

Francouzský provozovatel přenosové soustavy, společnost RTE, plánuje v průběhu nadcházejících 15 let investovat do tamní sítě desítky miliard eur. Podle společnosti jsou investice nezbytné pro integraci plánovaného růstu výkonu obnovitelných zdrojů a modernizaci přenosové infrastruktury.

Francouzský provozovatel přenosové soustavy plánuje do roku 2035 proinvestovat 33 mliard eur (přibližně 855 miliard Kč), tedy přes 2 miliardy eur ročně. Ve srovnání se současným objemem investic se podle společnosti jedná o 50% navýšení.

Největší část, zhruba 21 miliard eur, má podle serveru Platts připadnout na modernizaci v průměru 50 let staré soustavy a lepší propojení severu s jihem a východu země se západem.

Bezmála pětina z plánovaných investic by měla připadnout na přípojky offshore větrných parků. Ve stejném období by přitom výkon větrných parků u francouzského pobřeží měl růst v průměru o 1 GW ročně.

Do roku 2035 by se rovněž měla zdvojnásobit přeshraniční přenosová kapacita na 30 GW, přičemž Francie by do přeshraničních vedení měla investovat přibližně 2 miliardy eur.

Další 3 miliardy by měly putovat na digitalizaci přenosové soustavy.

Francouzský energetický mix čeká proměna

Investiční plán pro nacházející roky RTE vypracovala na pozadí francouzské energetické koncepce, která d orku 2035 počítá s pětinásobným navýšením podílu solárních a větrných elektráren na tamním elektroenergetickém mixu.

Ve stejné době by podíl jaderných elektráren na výrobě elektřiny v zemi měl s  uzavřením 14 jaderných reaktorů klesnout na 50 %. Celková výroba elektřiny by ve Francii měla vzrůst o 16 % na 64O TWh ročně, přičemž podíl elektřiny na spotřebě primární energie by měl výrazně stoupnout z 27 % v roce 2020 na 37 % v roce 2035.

 

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...