Domů
Přenos elektřiny
RTE: Obnovitelné zdroje a modernizace přenosové soustavy si vyžádají desítky miliard eur
Zdroj: PxHere

RTE: Obnovitelné zdroje a modernizace přenosové soustavy si vyžádají desítky miliard eur

Francouzský provozovatel přenosové soustavy, společnost RTE, plánuje v průběhu nadcházejících 15 let investovat do tamní sítě desítky miliard eur. Podle společnosti jsou investice nezbytné pro integraci plánovaného růstu výkonu obnovitelných zdrojů a modernizaci přenosové infrastruktury.

Francouzský provozovatel přenosové soustavy plánuje do roku 2035 proinvestovat 33 mliard eur (přibližně 855 miliard Kč), tedy přes 2 miliardy eur ročně. Ve srovnání se současným objemem investic se podle společnosti jedná o 50% navýšení.

Největší část, zhruba 21 miliard eur, má podle serveru Platts připadnout na modernizaci v průměru 50 let staré soustavy a lepší propojení severu s jihem a východu země se západem.

Bezmála pětina z plánovaných investic by měla připadnout na přípojky offshore větrných parků. Ve stejném období by přitom výkon větrných parků u francouzského pobřeží měl růst v průměru o 1 GW ročně.

Do roku 2035 by se rovněž měla zdvojnásobit přeshraniční přenosová kapacita na 30 GW, přičemž Francie by do přeshraničních vedení měla investovat přibližně 2 miliardy eur.

Další 3 miliardy by měly putovat na digitalizaci přenosové soustavy.

Francouzský energetický mix čeká proměna

Investiční plán pro nacházející roky RTE vypracovala na pozadí francouzské energetické koncepce, která d orku 2035 počítá s pětinásobným navýšením podílu solárních a větrných elektráren na tamním elektroenergetickém mixu.

Ve stejné době by podíl jaderných elektráren na výrobě elektřiny v zemi měl s  uzavřením 14 jaderných reaktorů klesnout na 50 %. Celková výroba elektřiny by ve Francii měla vzrůst o 16 % na 64O TWh ročně, přičemž podíl elektřiny na spotřebě primární energie by měl výrazně stoupnout z 27 % v roce 2020 na 37 % v roce 2035.

 

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.