Domů
Uhlí
Američtí těžaři uhlí již takřka vyprodali svou produkci pro rok 2022
Těžba uhlí, ilustrační foto.
Zdroj: Unsplash

Američtí těžaři uhlí již takřka vyprodali svou produkci pro rok 2022

Uhlí
12 komentářů
6. listopad 2021, 13:32
Daniel Grecman

Američtí těžaři uhlí využili vysokých cen energetických komodit a pro příští rok již takřka vyprodali své kapacity, přičemž se někteří z nich zajistili i pro rok 2023, jak uvádí ve svém reportu agentura Bloomberg. Angela Merkelová mezitím vyzvala k celosvětovému konci spalování uhlí ze účelem výroby elektrické energie.

Situace na uhelném trhu v USA

Jak jsme nedávno informovali,  uhelné zásoby USA se na konci srpna ocitly na nejnižší úrovni od roku 1997 zejména v důsledku celosvětově vysokých cen zemního plynu, které zapříčinily vyšší využívání uhelných elektráren.

Producenti pak nebyli i s ohledem na další okolnosti, jako jsou kontinuálně se snižující uhelná produkce, silná poptávka Číny či nedávné přívalové deště v Kolumbii a Indonésii, dostatečně navýšit svou produkci, a tak se uhelné zásoby USA rychle snižují.

Dle reportu Bloombergu má potom druhá největší těžební společnost uhlí v USA, Arch Resources, prodánu svou produkci pro příští rok za cenu, která o více než 20 % převyšuje současné spotové ceny. Obdobné zprávy, alespoň co se týče zajištěnosti odbytu své produkce, hlásí i další těžební giganti.

„Jsme takřka vyprodáni,“ uvedl minulý čtvrtek výkonný ředitel společnosti Peabody Energy Corp., Jim Grech. „Pro rok 2022 a 2023 nám zbyly k prodeji pouze malé objemy.“

Konec spalování uhlí?

Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala na klimatické konferenci ve skotském Glasgow k celosvětovému konci spalování uhlí pro potřeby výroby elektrické energie.  Na brzký konec se spalováním uhlí za účelem výroby elektrické energie to ovšem nevypadá.

Čína na přelomu října a listopadu aktualizovala svůj plán, jak chce přispět ke splnění výstupů vyplývajících z Pařížské klimatické dohody. Konkrétní harmonogram útlumu uhlí ovšem chybí. Mezi roky 2021 až 2024 chce Čína omezit nárůst spotřeby uhlí a následně, mezi lety 2025 až 2030, využívání uhlí začít postupně omezovat. Rychlost poklesu po roce 2030 nebyla specifikována.

Polsko je pak další zemí, které neplánuje v dohledné budoucnosti přestat s těžbou a spalováním uhlí. Těžaři podepsali s tamní vládou dohodu o ukončení produkce do roku 2049.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Jaroslav Loudil
6. listopad 2021, 19:48

No je to zajímavá situace ! Staré dobré palivo "století páry = uhlí se nyní skoro vyvažuje zlatem ! Přitom Greta Thurnbergová právě huláká v Glasgow z tribuny do rozhlasu ,jako nějaký novodobý Hitler, ke 100 000 demonstraci Zelených a huláká, že všichni politici jsou lháři , nikomu už nelze věřit a že - "zelení musí převzít vládu nad světem, než bude pozdě". Z toho až mrazí.

Jan Veselý
7. listopad 2021, 11:37

Mě hlavně mrazí z "Loudilů", kteří se tady vyžívají v hyperbolách (prý vyvažování zlatem :-) a falešných ekvivalencích (prý Hitler :-) To vše není nic víc než sofistika ve jménu "hlavně nic neměnit".

Pavel
7. listopad 2021, 12:37

Přesně tak, naprosto iracionální osoba jménem Loudil zcela iracionálními argumenty bojuje do krve proti prý iracionálním nepřátelům. Tak si to trošku rozebereme. Sdělení číslo 1. Uhlí se vyvažuje zlatem. Realita je taková, že americké uhlí se obchoduje kolem sta dolarů, což není nijak dramatická cena. Se zlatem to nemá opravdu nic společného. Sdělení 2: Greta říká že politici lžou a nemá se jim věřit. V tomto bodě nelze s Gretou než souhlasit. Já osobně mám rád výrok Karla Kryla, který říkal politikům se nevěří, politici se kontrolují. Dává to totiž správný návod jak má občan k politikům přistupovat. Bohužel, volby nám ukazují, že takových Loudilů co s požitkem naskakují na jednoduchá vidění světa, je u nás pořád víc než moc. Z Loudilů opravdu mrazí.

richie
8. listopad 2021, 13:00

hmm ..

"..Tak si to trošku rozebereme..."

ad 1. cena uhlia (v case vaseho prispevku) bola nie 100USD/t ale ~150USD/t

- co je o 50% viac ako uvadzate

- co je 2~3 nasobok najvyssej ceny za posledne cca 3roky

- este pred dvoma tyzdnami bola cena cez 230USD/t (kedy sa uzatvarali posledne obchody o ktorych pise clanok) a znova stupa

ad2. tu plne suhlasim (teda az na poslednu vetu) - hlavne s "..výrok Karla Kryla, který říkal politikům se nevěří, politici se kontrolují.."

zial chyba vam bod 3. ktory by nejak zhodnotil asi najvaznejsiu cast prispevku na ktory reagujete

Greta Thurnbergová právě huláká v Glasgow z tribuny do rozhlasu ... ke 100 000 demonstraci Zelených a huláká, že všichni politici jsou lháři , nikomu už nelze věřit a že - "zelení musí převzít vládu nad světem, než bude pozdě" ..

alebo sa vam to zda v poriadku?

frank
6. listopad 2021, 21:53

V letošním třetím čtvrtletí vzrostla výroba proudu z uhlí v Německu na 35,1 TWh , pro srovnání loni ve stejném období to bylo 29 TWh...( dle dat z ISE Fraunhofer Institute )

Jan Veselý
6. listopad 2021, 23:56

Měl byste i předchozí roky? Loňský rok byl atypický a nereprezentativní. Chtělo by to delší časovou řadu.

jozka
8. listopad 2021, 09:22

7-9/2019 - 31,8TWh

7-9/2020 - 29,8TWh

7-9/2021 - 35,6TWh

(Energostat)

frank
6. listopad 2021, 21:58

Jen Rotterdamský přístav ve třetím čtvrtletí letošního roku navýšil vykládaní uhlí o 14,6 pct ve srovnání s loňskem, celkově na 118 milionů tun , letos zatím vyložili již 350 milionů tun ( o 9 procent víc než loni)...

energetik
7. listopad 2021, 09:16

v klidu, loňský rok bylo vše zavřené kvůli covidu a spotřeba všeho prudce padala, nic neočekávaného se neděje, jen se to vrací na předcovidovou úroveň. A továrníci mají strach že se na ně nedostane, tak raději objednávají i nějakou rezervu navíc se kterou budou moci spekulovat. Pár let to teď udělá několik kmitů nahoru a dolů pokud do toho nezasáhne ještě něco jiného a pak se to stabilizuje a naváže na dosavadní trvalý sestup.

energetik
7. listopad 2021, 09:24

První výchylku směrem nahoru a spekulace na dočasný nedostatek omezí cena emisní odpustky v tomto doufám že EU neustoupí Babišovi a nebude do toho trhu nijak zasahovat. To by jen navýšilo spekulativní obchody a trh by to rozkmitalo ještě více a po delší dobu. Chápu snahu ANOfertu na těch spekulacích nejen s emisními odpustky vydělat a je evidentní za koho Babiš ve skutečnosti kope.

Vinkler
8. listopad 2021, 07:35

To že má Babiš uhelné doly v Americe jsem netušil.

Jinak chápu snahu omezit kolaps (a neprodělat) u energetiky v USA. Rabování s jiné nepříjemnosti jsou pro ně varováním.

Jan Veselý
7. listopad 2021, 11:41

Škoda, že tento článek neuvádí nic o celkovém objemu prodaného uhlí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se