Domů
Uhlí
Země G7 se zavázaly k postupnému ukončení výroby elektřiny z uhlí. Bez konkrétního data
Těžba uhlí, ilustrační foto.
Zdroj: Unsplash

Země G7 se zavázaly k postupnému ukončení výroby elektřiny z uhlí. Bez konkrétního data

Ministři zemí G7 se na konci minulého týdne zavázali k postupnému ukončení výroby elektřiny z uhlí. Nebylo ovšem stanoveno datum, ke kterému by tak chtěli učinit. Zároveň ve společném prohlášení zmínili, že by nás vypořádávání se s důsledky ruské invaze na Ukrajinu neměly oddálit od našich klimatických cílů. Informoval o tom portál Euractiv.

Země G7, Německo, Itálie, Japonsko, Francie, USA, Spojené království a Kanada, a zástupci EU vydali po třídenním setkání ministrů pro změnu klimatu a energetiky v Berlíně společné prohlášení.

"Dále se zavazujeme, že do roku 2035 dosáhneme cíle převážně dekarbonizované elektroenergetiky, kdy v souladu s našimi vnitrostátně stanovenými příspěvky [pozn. NDC] do roku 2030 budeme upřednostňovat transformaci elektroenergetického sektoru a naše závazky dosáhnout nulových emisí konkrétními a včasnými kroky k eventuálnímu dosažení cíle postupného ukončení domácí výroby elektřiny z uhlí bez zachytávání emisí," z prohlášení ministrů pro změnu klimatu a energetiky zemí G7.

V prohlášení ovšem chybí stanovení konkrétního data, ke kterému by odklon od uhlí proběhl. Podle informací portálu Euractiv prohlášení původně obsahovalo odklon k roku 2030, nicméně USA a Japonsko nechtěly konkrétní datum podpořit. Přesto se jedná o první závazek zemí G7 ukončit výrobu elektřiny z uhlí.

Konec financování fosilních paliv bez zachytávání emisí

Dále se země v prohlášení zavázaly k postupnému ukončení neefektivních dotací fosilních paliv do roku 2025. Plnění tohoto závazku budou země G7 od příštího roku pravidelně reportovat. Dalším závazkem vyplývajícím z prohlášení je ukončení financování projektů z veřejných financí v zahraničí s fosilními palivy bez zachytávání emisí do konce tohoto roku. Prohlášení ovšem obsahuje dovětek o výjimečných situacích, kdy by mělo být financování možné. Prohlášení ministrů G7 je mnohými zástupci environmentálních nevládních organizací vnímáno pozitivně.

"Závazek G7 ukončit financování fosilních paliv z veřejných zdrojů a přesunout je na čistá paliva je obrovským úspěchem. Tyto sliby by se nyní měly urychleně proměnit v činy," uvedla Laurie van der Burgová z environmentální skupiny Oil Change International.

Nesmíme se soustřeďovat pouze na přítomnost

Dalším významným tématem obsaženým v prohlášení je otázka reakce na rusko-ukrajinskou válku a její dopad na energetický sektor. Na tiskové konferenci ministr hospodářství Německa Robert Habeck prohlásil, že nahrazení fosilních paliv z Ruska je v EU v posledních týdnech a měsících v centru politické debaty, což by nicméně nemělo ohrozit boj EU se změnou klimatu. Není proto možné soustředit se pouze na přítomnost.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Peter Zachara
1. červen 2022, 13:46

mne netreba termin, ja bezmedzne verim slovu politika.

Michal K.
1. červen 2022, 14:06

Ja viem slubit, aj to, co vam nikto neda ...

Milan Bačík
1. červen 2022, 17:45

Tak to byla pohádka o tom jak poručíme větru a dešti a mezi tím v reálném světě, kde platí fyzikální a ekonomické zákony, se cena uhlí drží na historických maximech.

Milan Bačík
1. červen 2022, 17:45

Tak to byla pohádka o tom jak poručíme větru a dešti a mezi tím v reálném světě, kde platí fyzikální a ekonomické zákony, se cena uhlí drží na historických maximech.

Maly Jarda
1. červen 2022, 21:18

G7 = USA , Britské Imperium - a jimi okupované země (Japonsko, Itálie, Německo) .. plus Francie jako nesvéprávný výtahový sluha Anglo-Američanů

.. a tento závazek není nic jiného než příkaz anglo-američanů jejich loutkám aby si zničily ekonomiku .. zatímco anglo-američané žádnou výrobu elektřiny z uhlí omezovat nebudou a ani neplánují omezovat

Rejpal
4. červen 2022, 01:20

Tady je vidět kam to všechno směřuje , lidi už nemají na energie , ale oni plánují další kolo ničení domácí energetiky. Omezení emisí CO2 může fungovat jen pokud se omezují dovozní fosilní paliva , ale dovážet LNG nebo ropu a zakazovat si vlastí uhlí to nemá žádnou logiku. Racionální energetickou politiku dělá Čína - investuje do domácích zdrojů ( především do OZE a uhlí) a omezuje tím dovoz fosilních paliv , byť zatím ne absolutně, ale podíl na dovozu na HDP klesá.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se