Domácnosti, firmy a majitelé plug-in hybridů si v Japonsku vyzkouší obchodování s elektřinou na miniburze

DomůTrh s elektřinouDomácnosti, firmy a majitelé plug-in hybridů si v Japonsku vyzkouší obchodování s elektřinou na miniburze

S rostoucím počtem decentralizovaných zdrojů elektřiny a bateriových systémů se stále častěji objevují nové projekty, které mají umožnit malovýrobcům přímý obchod s elektrickou energií. Tato možnost se v rámci pilotního projektu otevře skupině domácností, firem a majitelů plug-in hybridů v Japonsku.

Domácnosti a firmy s fotovoltaickými panely či bateriovými systémy si spolu s majiteli plug-in hybridů budou moct v Japonsku od poloviny června vyzkoušet, jaké to je obchodovat s elektrickou energii. Umožní jim to pilotní projekt, který ve spolupráci s Tokijskou univerzitou spustí v okolí svého technologického centra automobilka Toyota.

Cílem testovacího projektu je posoudit ekonomické přínosy takzvaných „prosumerů“ – odběratelů, kteří dokáží elektrickou energii zároveň i vyrábět a prodávat ji jiným odběratelům v síti za cenu odpovídající aktuálním tržním podmínkám. Projekt zároveň posoudí možnost vytvoření autonomního energetického systému, kdy budou tito odběratelé a zároveň výrobci obchodovat s elektřinou mezi sebou.

Pilotní projekt má ověřit možnosti obchodování s elektrickou energií mezi odběrateli a malovýrobci. Zdroj: Toyota

Jedním z kroků bude vytvoření energetické burzy, která za pomoci blockchainu umožní domácnostem a firmám zapojit se do projektu, a nasazení umělé inteligence, která bude systém řídit. Algoritmus bude na burze zadávat nabídky na koupi a prodej elektřiny na základě predikcí spotřeby a výroby elektrické energie z fotovoltaických elektráren zúčastněných odběratelů.

Podle Toyoty se jedná o vůbec první projekt obchodování s elektrickou energií na světě, do kterého budou zapojeny kromě domácností a firem s fotovoltaickými panely a bateriovými systémy rovněž plug-in hybridy jako decentralizovaný zdroj elektrické energie.

Možnost sdílení elektrické energie mezi odběrateli byla stěžejním tématem konference Share your Energy, která se konala v Praze loni v listopadu.