Domů
Trh s elektřinou
Domácnosti, firmy a majitelé plug-in hybridů si v Japonsku vyzkouší obchodování s elektřinou na miniburze
Zdroj: Pixabay

Domácnosti, firmy a majitelé plug-in hybridů si v Japonsku vyzkouší obchodování s elektřinou na miniburze

S rostoucím počtem decentralizovaných zdrojů elektřiny a bateriových systémů se stále častěji objevují nové projekty, které mají umožnit malovýrobcům přímý obchod s elektrickou energií. Tato možnost se v rámci pilotního projektu otevře skupině domácností, firem a majitelů plug-in hybridů v Japonsku.

Domácnosti a firmy s fotovoltaickými panely či bateriovými systémy si spolu s majiteli plug-in hybridů budou moct v Japonsku od poloviny června vyzkoušet, jaké to je obchodovat s elektrickou energii. Umožní jim to pilotní projekt, který ve spolupráci s Tokijskou univerzitou spustí v okolí svého technologického centra automobilka Toyota.

Cílem testovacího projektu je posoudit ekonomické přínosy takzvaných „prosumerů“ – odběratelů, kteří dokáží elektrickou energii zároveň i vyrábět a prodávat ji jiným odběratelům v síti za cenu odpovídající aktuálním tržním podmínkám. Projekt zároveň posoudí možnost vytvoření autonomního energetického systému, kdy budou tito odběratelé a zároveň výrobci obchodovat s elektřinou mezi sebou.

Pilotní projekt má ověřit možnosti obchodování s elektrickou energií mezi odběrateli a malovýrobci. Zdroj: Toyota

Jedním z kroků bude vytvoření energetické burzy, která za pomoci blockchainu umožní domácnostem a firmám zapojit se do projektu, a nasazení umělé inteligence, která bude systém řídit. Algoritmus bude na burze zadávat nabídky na koupi a prodej elektřiny na základě predikcí spotřeby a výroby elektrické energie z fotovoltaických elektráren zúčastněných odběratelů.

Podle Toyoty se jedná o vůbec první projekt obchodování s elektrickou energií na světě, do kterého budou zapojeny kromě domácností a firem s fotovoltaickými panely a bateriovými systémy rovněž plug-in hybridy jako decentralizovaný zdroj elektrické energie.

Možnost sdílení elektrické energie mezi odběrateli byla stěžejním tématem konference Share your Energy, která se konala v Praze loni v listopadu.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.