Domů
Uhlí
Spojené království posunulo termín ukončení provozu uhelných elektráren, nyní cílí na rok 2024
Zdroj: Sam Nash / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Spojené království posunulo termín ukončení provozu uhelných elektráren, nyní cílí na rok 2024

Spojené království potvrdilo své ambiciózní klimatické cíle, když tamní vláda schválila návrh na dřívější ukončení výroby elektrické energie z uhlí. Původní termín má být o rok posunut, britské uhelné elektrárny by tedy měly přestat vyrábět elektřinu nejpozději v říjnu 2024. Země sice v posledních letech minimalizovala výrobu elektřiny z uhlí, zatím se bez ní však stále zcela neobejde.

Vláda Spojeného království se podle serveru Yahoo vyslovila pro uspíšení uzavírání uhelných elektráren, které nebudou vybaveny systémem pro zachytávání a uskladnění emisí oxidu uhličitého (CCS), o jeden rok. S plánem přišel britský premiér Boris Johnson již v únoru loňského roku, nyní jej vláda po proběhnutí konzultačního procesu schválila.

Spojené království sice v posledním desetiletí výrazně snížilo objem elektřiny vyráběné v uhelných elektrárnách, a to ze 40 % na pouhých 1,8 % v loňském roce, uhelné elektrárny však stále mají své místo v tamní energetickém mixu.

Za takto výrazným snížením stojí zejména vysoké zdanění emisí oxidu uhličitého, jelikož kromě systému obchodování s emisními povolenkami (ETS) přijalo Spojené království i uhlíkovou daň, která se od roku 2013 zvýšila z původních 9 GBP/t na 18 GBP/t od roku 2015, přičemž na této hodnotě byla prozatím zmrazena – původní plány počítaly s růstem na 30 GBP/t v roce 2020.

„Uhlí před 200 lety pohánělo průmyslovou revoluci, nyní je ale čas pro radikální čin kompletně eliminovat toto špinavé palivo z našeho energetického mixu. Budoucnost Spojeného království s nulovými čistými emisemi bude poháněna obnovitelnými zdroje, a to je ta technologie, která bude hnát zelenou průmyslovou revoluci a vytvoří nová pracovní místa napříč celou zemí,“ uvedla Anne-Marie Trevelyan, tamní ministryně pro energetiku a změnu klimatu.

S uhlím však země nekončí úplně

Přestože ukončení využívání uhlí pro výrobu elektřiny má ve Spojeném království jasně stanovené datum, v jiných oblastech bude toto palivo využíváno i nadále. V zemi bylo dokonce povoleno vybudovat vůbec první uhelný důl za posledních 30 let. Vytěžené uhlí má být určeno pro ocelářský průmysl ve Spojeném království a v Evropě, elektřina se z něj tak vyrábět nebude.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.