Domů
Životní prostředí
Euractiv: Názory německých firem na uhlíkovou daň se liší
Zdroj: Flickr / Thilo Hilberer

Euractiv: Názory německých firem na uhlíkovou daň se liší

V souvislosti s prohlášením Angely Merkelové o možnosti zavedení uhlíkové daně v Německu se začínají ozývat názory německých firemních asociací. Názory se přitom různí. Někteří se obávají snížení konkurenceschopnosti, jiní naopak vítají nové obchodní příležitosti. Informoval o tom portál Euractiv.

Podle iniciativy německých korporací pro energetickou účinnost (DENEFF) bude hlavním cílem potenciálně zavedené uhlíkové daně v Německu  vyslat silný signál trhu, aby firmy investovaly do klimaticky přívětivých technologií. Zisky z daně by pak byly používány na podporu plátců daně a korporací dotčených povinnostmi v úsporách energie. Vybrané finance by tedy nešly přímo do federálního rozpočtu.

Existuje proto čím dál tím více společností, které jsou pro zavedení uhlíkové daně. Doufají totiž ve větší jistoty při plánování do budoucna a možnost rozvíjet se v nových obchodních oblastech.

Aktuálně se intenzivně debatuje o tom, jaký model bude uhlíková daň mít. Do léta CDU a SPD mají vytvořit své vlastní koncepty o tom, jak by daň měla být implementována.

„Problémem je, že firmy investují primárně do hlavní činnosti podnikání. Pokud bude [uhlíková daň] zavedena bez doprovodných opatření, tak by daň měla být tak vysoká, aby investice do energetické účinnosti dávaly smysl.” Christian Noll, generální ředitel DENEFF

Zavedení daně bude mít přímý dopad na konečného spotřebitele. Diskutuje se tedy také, zda by mělo k finanční úlevě spotřebitelů dojít v jiné oblasti, případně by měly být nastaveny určité finanční limity, které by omezily dopady na spotřebitele.

Daň by neměla vést ke zvýšení cen energie

Ne každá firma ovšem se zavedením daně souhlasí. Federace německých průmyslů (BDI) se obává zejména konkurenceschopnosti firem. Již nyní jsou ceny elektřiny v průmyslu vyšší než v ostatních členských zemích EU.

Se zavedením uhlíkové daně by německé firmy získaly konkurenční nevýhodu na mezinárodní úrovni. Energeticky náročné společnosti by se spíše rozhodovaly pro přemístění do jiných zemí. Uhlíková daň tak dává smysl, pouze pokud se nezvýší ceny energie. Podobně je proti uhlíkové dani asociaci malých a velkých podniků CSU/CDU.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.