Offshore větrné parky ve Skotsku: Posílení sítě si vyžádá desítky miliard liber
Provozovatel přenosové soustavy Spojeného království National Grid představil investiční plán na rozvoj sítě, který má pomoci integrovat další větrné parky. Během následujících 10 let hodlá proinvestovat bezmála 60 miliard liber, které mají zajistit kapacitu pro nové větrné parky ve Skotsku. Do roku 2035 by totiž instalovaný výkon offshore parků ve skotských vodách měl několikanásobně převyšovat tamní poptávku. To vede k potřebě budovat nová vedení, která zajistí přenos do dalších regionů země.
Masivní rozvoj přenosových a distribučních sítí nutný pro integraci dalších obnovitelných zdrojů není pouze výsadou Německa. Obdobné plány na posílení domácí přenosové soustavy, především kvůli offshore větrným parkům, plánuje i provozovatel britské přenosové soustavy (PPS). V rámci plánu Beyond 2030 by podle National Grid mohl instalovaný výkon v offshore parcích dosáhnout až 86 GW, do roku 2030 přitom země plánuje 50 GW.
Na ambiciózní plány v oblasti rozvoje offshore větrné energetiky nicméně vrhá stín růst nákladů na realizaci nových projektů. Příkladem může být projekt parku Norfolk Boreas, který společnost Vattenfall loni v létě zastavila. Podobně posléze zastavila projekty u pobřeží USA dánská společnost Orsted.
Jedním z klíčových prvků bude dostatečná přenosová kapacita, která umožní přenos z oblastí s nadvýrobou do deficitních regionů. Velká pozornost britského PPS tak připadá na Skotsko, které by mělo být ve výrazném přebytku. Násobně vyšší výroba oproti špičkové spotřebě tak vede k nutnosti budovat přenosová vedení pro vyvedení výkonu do dalších částí země.
"Toto zvýšené propojení mezi pobřežími vyrovnává toky energie v celé zemi, zvyšuje bezpečnost a zajišťuje, že energie z obnovitelných zdrojů je vždy dostupná bez ohledu na to, kde se vyrábí," uvedla společnost National Grid podle serveru Montel ve své zprávě.
Skotská vláda podle severu Montel od roku 2022 udělila v aukcích licence na vodní plochy s projekty o instalovaném výkonu více než 22 GW. V současné době jsou do britské sítě připojeny offshore větrné parky o celkovém výkonu 14 GW. Do roku 2035 by přitom jen ve skotských vodách měly být offshore parky o instalovaném výkonu přesahujícím 30 GW. Špičková poptávka po elektřině se však ve Skotsku pohybuje pouze okolo 6 GW.
Realizaci budou předcházet konzultace
Společnost National Grid dále uvedla, že než bude ve svém záměru pokračovat, hodlá konzultovat v oblastech jako optimalizace návrhu, inovace a zapojení komunit. Záměr na rozsáhlé investice si vysloužil pochvalu organizací působících na poli větrné energetiky, například asociace Scottish Renewables.
"Vzhledem k tomu, že se spotřebitelé a podniky potýkají s vyššími účty za energie, které jsou způsobeny naší závislostí na dovozu plynu, je naléhavě nutné zvýšit přístup k levné energii z obnovitelných zdrojů, což je přesně to, co tato zásadní modernizace naší desítky let staré infrastruktury elektrizační sítě zajistí," uvedl v prohlášení Stephen McKellar, seniorní manažer pro politiku u asociace Scottish Renewables.
Mohlo by vás zajímat:
To jsou ty decentrální OZE co nám slibovali?
30 GW výkonu prakticky na jednom místě, všechny VtE pojedou naplno, když bude foukat a nebo taky nebudou vyrábět nic za bezvětří. Nebo něco mezi tím. A na centrále tamní přenosové soustavy se budou modlit, aby větrná předpověď vyšla a aby měli dost pružných záloh na vyrovnání.
Bateriové úložiště? Elektrolyzéry?
njn, lacne zdroje v praxi
To je ta levná elektřina z OZE, co je skoro zadarmo!
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se